بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟ آیا بوتاکس همان تزریق ژل محسوب می شود؟ در چه ناحیه ای از بدن بوتاکس انجام می شود؟ آیا بوتاکس عوارضی برای افراد به‌همراه دارد؟تفاوت ژل با بوتاکس چیست؟ تزریق ژل و بوتاکس برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

بوتاکس به صورت یک ماده ی تزریقی است که از سمی به نام بوتولینوم ساخته شده است. ممکن است با شندین کلمه سم احساس خطر کنید و برایتان خوش آیند نباشد. ولی اصلا جای نگرانی نیست. زیرا با تزریق به درزهای کنترل شده، این سم کاملا بی خطر می شود.

می توان از بوتاکس، در جاهای مختلفی نظیر پیشانی، خط لب، ابرو ها، دور چشم ، زیر بغل و … استفاده کرد. به این صورت که با تزریق بوتاکس در زیر پوست در هر ناحیه مورد نظر، عضلات آن ناحیه فلج می شود و چین و چروک هایی که از قبل نمایان بود، ازبین می رود. همچنین فرد بعد از تزریق بوتاکس، احساس شادابی و جوانی را برای مدتی تجربه می کند.

آیا بوتاکس همان تزریق ژل محسوب می شود؟

خیر. همین طور که در بالا اشاره شد، پزشک با تزریق بوتاکس در زیر پوست، عضله های مورد نظر فرد را  فلج می کند. و همین امر سبب از بین رفتن چین و چروک در ناحیه مورد نظر می شود. اما درعمل تزریق لب، پزشک معالج ،تمامی چین و چروک را با تزریق پر می کند. علاوه بر چین و چروک ها، هر گونه ناسازگاری که در صورت به وجود آمده است را هم از این طریق از بین می برد.

تحقیقات نشان داده است که، وجود محصولاتی نظیر Juvederm یا Restalyine برای حجم دهی و پر کردن لب و چروک های خاص در اطراف صورت استفاده می گردد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

در چه ناحیه ای از بدن بوتاکس انجام می شود ؟

شایع ترین ناحیه هایی که عمل تزریق بوتاکس انجام می شود، عبارتند از:

 • پنجه کلاغی در اطراف ناحیه چشم.
 • شیار ها و چروک های روی پیشانی.
 • چروک های گلابلا بین چشم ها در واقع بین دو ابرو.
 • چین و چروک های افقی در پیشانی.
 • استفاده از بوتاکس در کنار خط آرواره برای بی اثر کردن ضایعات استخوانی.
 • استفاده از بوتاکس برای لب های نزول یافته: به این صورت که با تزریق بوتاکس در این ناحیه، می توان لب ها را از حالت نگران کننده و بی روح، ارتقا و لب ها را متناسب با صورت فرد فرم دهد.
 • استفاده از بوتاکس در زیر بغل : با تزریق بوتاکس به غدد عرق، سبب می شود که، ماه ها از شر بوی بد وعرق به طور کامل خلاص شوید.

آیا بوتاکس عوارضی برای افراد به‌همراه دارد؟

عوارض بوتاکس در افراد، به مواد بوتاکس بستگی دارد. به این صورت که اگر مواد از برند های معتبر مثل کره و یا دیسپورت انگلیس باشد، هیچ عوارضی برای افراد به همراه ندارد. اما اگر مواد بوتاکس چینی باشد، این مزیت را دیگر ندارد. و ممکن است سبب عوارض های مختلفی گردد.

عوارض و مشکلات بوتاکس چینی در مراحل اولیه با قدرت و عملکرد بسیار زیادی کار می کنند. اما به مرور زمان این خاصیت و توانایی از بین می رود. و همین امر باعث چین و چروک های بیشتر وعمیق تر در افراد می شوند. علاوه بر این موارد، دوز این بوتاکس های چینی مشخص نمی باشد. برای مثال روی بوتاکس چینی نوشته است 50 واحد، ولی در واقعیت کم تر و یا بیشتر از درصد واقعی ثبت شده است. که گاه ممکن است 35 واحد باشد و گاه ممکن است به 70 واحد نیز برسد. بر همین اساس اگر تزریق به درستی صورت نگیرد و درصد واحد آن نسبت به آن واحدی که مد نظرمان هست متفاوت باشد، عوارضی را در فرد به وجود می آورد که موجب واکنش های نظیر حساسیت در افراد می شود.

متاسفانه بیشتر مردم به دلیل قیمت پایین بر و یا ماندگاری به ظاهر بالاتر تر جیح می دهند که از بوتاکس های چینی استفاده کنند.

تفاوت ژل با بوتاکس چیست؟

همین طور که در بالا اشاره شد، تزریق بوتاکس، عضلات ناحیه مورد نظر نظیر: پیشانی و یا دور چشم و یا خط لب و .. را فلج می کند و چین و چروک ها را برطرف می کند. اما تزریق لب و یا فیلر تمامی چین و چروک ها و یا بر آمدگی ها و   ناسازگاری های صورت را پر می کند.

تزریق بوتاکس در قسمت های فوقانی صورت انجام می گیرد اما تزریق ژل برای قسمت های تحتانی صورت استفاده می شود.

تزریق ژل را می توانی در نواحی های مختلفی استفاده کرد این نواحی نظیر:

 • خط خنده
 • گونه
 • لب ها
 • چانه

کیفیت و مرغوبیت ژل، بستگی به ماندگاری ژل ندارد. زیرا ممکن است در برخی از برند های متفرقه به ژل، کلسیوم و یا مواد غیر جذب مخلوط و اضافه کنند. که این کار سبب می شود که ماندگاری ژل بیشتر شود. ولی همین بیشتر شدن مانگاری عاری از عوارض نیست و اینکه برای مدت طولانی نیز دوام نمی آورد.

عوارض این گونه ژل ها در صورت منجر به عفونت در بافت ها می شود و ممکن است ژل در بافت ثابت نماند و جابه جا گردد.

تزریق ژل و بوتاکس برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

 • برای خانم های باردار.
 • برای افرادی که بیماری عصبی دارند.
 • برای افرادی که گرفتگی عضلات دارند.
 • برای افرادی که آلرژی و حساسیت دارند.

بهترین زمان تزریق بوتاکس چه زمانی است؟

زمانی تزریق بوتاکس برای افراد ماثر و خوب است که قبل از ایجاد ترک پوستی تزریق شود. زیرا کاربرد تزریق بوتاکس،  ریلکس کردن و بعد فلج کردن عضلات می باشد و قابلیت لیفت را ندارد. بر همین اساس عمل تزریق بوتاکس را بهتر است قبل از چین و چروک ناحیه مورد نظر انجام داد.

تاثیرتزریق بوتاکس در افراد مسن به دلیل افتادگی پوست و شل شدن عضلات نسبت به افرادی که دارای عضلات سفت و پوستی صاف دارند بسیار کم تر است.

بهترین پزشک پوست و مو در تهران

خوشبختانه امروزه وجود پزشکان حرفه‌ای مانند دکتر فرنیا اشبین که در زمینه سلامت و زیبایی پوست و مو خدمات ارائه می دهند. باعث شده است تا افراد به راحتی بتوانند مشاوره‌های عالی را برای شادابی و جوانسازی دریافت نمایند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به مطب دکتر فرنیا اشبین مراجعه نمایید. بعد از انجام معاینه های اولیه پزشک بهترین روش درمان برای رفع مشکلات پوست و مو را بر حسب نوع پوست شما بیان خواهد کرد. بدین ترتیب به صورت قطعی و تضمینی می توانید در مدت زمان کوتاه با صرف هزینه های بسیار پایین باعث شادابی پوست و مو و به گونه‌ای باعث زیبایی بیشتر شوید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنیا اشبین

پیج اینستاگرام دکتر فرنیا اشبین

کانال آپارات دکتر فرنیا اشبین

کانال نماشا دکتر فرنیا اشبین

———————————————————–