کهیر پوستی

کهیر پوستی

کهیر پوستی

کهیر پوستی یکی از مشکلات رایج پوستی می باشد. که به صورت قرمزی پوست  همراه با خارش بر روی پوست ظاهر می شود. که در شکل و اندازه های متفاوتی می باشد. در حالت کلی علت دقیق و مشخصی برای ایجاد کهیر پوستی تشخیص داده نشده است. و معمولاً بعد از ۱۲ ساعت از بین میرود.

یکی از مشکلاتی که ممکن است  وجود داشته باشد این است که این مشکل در عرض چند ساعت از بین برود و بعد دوباره در محل دیگر بروز کند اکثر این مشکلات به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد.

نکات مهم در رابطه با کهیر پوستی

معمولاً حدود یک چهارم از افراد در طول زندگی دچار کهیر پوستی می‌شوند. کهیر پوستی با علائمی مانند خارش و قرمزی نمایان می شود و دارای اندازه های مختلفی می باشد.

این مشکل پوستی در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. و یکی از نشانه‌های این مشکل پوستی تغییر اندازه و همچنین جابجایی در روی پوست میباشد. یعنی ممکن است در یک بخشی از دستتان اتفاق بیفتد. و بعد از چند ساعت محو شده و در بخش دیگر بدن نمایان گردد. در حالت کلی می‌توان گفت که بعد از ۲۴ ساعت این مشکل به خودی خود از بین میرود.

علت به وجود آمدن کهیر پوست چیست؟

در حالت کلی یک دلیل مشخص و ثابتی برای بروز این مشکل تشخیص داده نشده است. ولی مواردی وجود دارد که می تواند باعث افزایش مبتلا شدن به این مشکل پوستی گردد. و به گونه ای، تحریک کننده بروز کهیر باشد. مثلاً در برخی از موارد ممکن است افراد به غذاهای خاص و یا داروهای خاص آلرژی داشته باشند.

و حتی در بیشتر موارد حشرات باعث ایجاد کهیر پوستی میشوند. در حالت کلی تشخیص دادن این مورد برای برخی از برای بیماران دشوار است. همچنین یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد کهیر گردد وجود هیستامین در خون است. لازم به ذکر است که این مشکل پوستی قابل سرایت نیست.

و صرفاً یک روش دفاعی بدن برای واکنش به برخی از موارد می باشد. به ساده ترین روش میتوان گفت که یک مدل رفلکس در مقابل برخی از موارد است که نباید باعث ایجاد نگرانی در افراد شود. ولی اگر در بخش زیادی از بدن اتفاق افتاد و بعد از چند ساعت برطرف نشد.در این صورت بهترین گزینه مراجعه به پزشکان متخصص پوست و مو  مانند دکتر اشبین  در غرب تهران می باشد. که در زمینه پوست و مو خدمات ارائه می دهد.

کهیر پوستی

کهیر پوستی

انواع کهیر پوستی

کهیر ها معمولاً بعد از چند ساعت از بین می‌روند که این مدل‌ها به کهیر حاد معروف هستند. برخی مدل ها ممکن است چند هفته طول بکشد تا از بین بروند که این مورد نیز به عنوان کهیر مزمن شناخته شده است.

نشانه های کهیر عادی چه می باشد؟

معمولاً این گونه از مشکلات پوستی به صورت ناگهانی و بدون دلیل رخ می دهند. و اکثراً ممکن است در چند بخش مختلف بدن دیده شوند. که همراه با تورم و خارش می باشند و اکثراً در چند ساعت بعد محو میشوند. در برخی مواقع هم برحسب نوع کهیر ممکن است از بین رفتن مشکل چند هفته طول بکشد.  که در این صورت مراجعه به پزشک بسیار مهم و ضروری می باشد.

برای درمان کهیر چه بخوریم؟

روشهای مختلفی برای درمان کهیر وجود دارد مهم‌ترین مورد این است که باید به مواد غذایی که مصرف می کنید دقت کنید. برخی از درمان های موضعی وجود دارد که می‌تواند باعث شوند تا سرعت از بین رفتن کهیر زیادتر شود. و یا در برخی مواقع روش های خانگی مختلف و به گونه ای استفاده از محصولات خاص و ساده در خانه می‌تواند. باعث درمان این مشکل گردد.

ولی اگر  به صورت زیاد و در بازه زمانی کوتاه مدت اتفاقبی افتد در این حالت مراجعه به پزشک بسیار مهم می باشد. چون ممکن است یک دلیل اساسی دیگری وجود داشته باشد که باعث ایجاد کهیر به صورت متوالی گردد. در حالت کلی تمام روش هایی که در خانه  برای درمان استفاده می شود یک درمان قطعی نیست. و مهم ترین گزینه این است که به یک پزشک پوست و مو متخصص مراجعه کنید.

باید علت اصلی به وجود آمدن این مشکل به صورت دقیق تشخیص داده شود و درمان گردد. مخصوصاً اگر احساس تهوع و استفراغ دارید و یا مواردی مانند: سرگیجه و یا تورم گلو و یا مشکلات تنفسی را مشاهده کردید. در این حالت باید در سریعترین زمان ممکن به پزشکان متخصص مانند دکتر اشبین مراجعه نمایید.

چه نوع غذاهایی برای درمان کهیر مناسب است؟

در برخی مواقع مصرف مواد غذایی و موادی که حاوی شامل کوئرستین است می تواند برای درمان و رفع خارش کهیر مناسب باشد.

مثلاً این مورد بیشتر در میوه‌ها و سبزیجات دیده می‌شود.به طور مثال:

  1. انگور
  2. جعفری
  3. گیلاس
  4. روغن زیتون
  5. چای

یک منبع بسیار عالی برای کوئرستین می باشد.

در برخی مواقع نیز مشاهده می شود که بسیاری از افراد مصرف گزنه را به عنوان یکی از موارد مهم در بحث درمان کهیر توصیه می کنند. که لازم به ذکر است که تمامی این موارد به صورت درمان موقتی استفاده می شود. و برای درمان دائمی مشکل باید به پزشک مراجعه گردد.

روش درمان با استفاده از گزنه نیز بدین صورت میباشد که باید مقداری از آن را در آب داغ بخیسانید .سپس حوله ای که به این محلول آغشته شده است را روی بخشی که کهیر به وجود آمده است بگذارید. در این صورت می‌تواند باعث کاهش قرمزی و خارش گردد.

درمان قطعی کهیر

اگر جزو افرادی هستید که کهیر پوستی بیشتر برایتان اتفاق می‌افتد. و به گونه‌ای دلیل بروز این مشکل را نمی دانید در این حالت برای درمان قطعی و تشخیص دقیق بروز این مشکل پوستی بهترین گزینه مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می باشد.  از این طریق می توانید دلیل اصلی این مشکل را پیدا کرده. و با استفاده از روش های مطمئن و قطعی اقدام به درمان کهیر کنید.

که خوشبختانه وجود پزشکانی مانند دکتر اشبین باعث شده است تا تشخیص مشکلات پوستی به صورت سریع انجام شده. و افراد با حداقل عارضه و ناراحتی بتوانند از شر این مشکل رهایی یابند.  لازم به ذکر است که با توجه به اینکه کهیر همراه با خارش و قرمزی است به همین دلیل طولانی بودن مدت رفع این مشکل به گونه‌ای برای بیماران بسیار آزاردهنده است.

پس هر چه زودتر باید به پزشک مراجعه شود در این حالت می توانید خیلی سریع تر این مشکل پوستی را رفع کنید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنیا اشبین

پیج اینستاگرام دکتر فرنیا اشبین

کانال آپارات دکتر فرنیا اشبین

کانال نماشا دکتر فرنیا اشبین

لینک یوتیوب دکتر فرنیا اشبین

———————————————————–